Galvo Lazer Hakkında Bilgi

Galvo Lazer hakkında sizlere detaylı vermek gerekirse bunu 2 kategoride inceleme yapmamız gerekir.

  1. Kullanım alanına göre galvo lazer nedir sorusuna: İnce malzemelerin kesimi ve kalın malzemelerin markalama sında kullanılmaktadır.  Genellikle lazer kesim elbise kumaşları, nakış firmaları aplike kumaşlarını, denim firmaları ise kuru işlem denilen yıpratma, zımpara vb işlemlerin yapımında giotto galvo lazer kullanılır. Deri sektöründe ise çok yoğun deri delik delme, saya kesimi, taban dekorasyonu, fiyonk imalatı vs. gibi kullanılmakta, ayrıca ince 3mm kadar pleksi ahşap kesiminde , hediyelik eşya üretiminde kullanılmaktadır.

Markalama olarak galvo lazer kullanımı oldukça yüksektir. Ahlşap, plşeksi deri gibi malzemelerin üzerinde logo, vektör kazıma ve yapılmaktadır. galvo lazer ile mobilya imalatı, deri etiket, ayakkabı, lazer kesim elbise, lazer kesim davetiye,promosyon, hediyelik eşya üretimi, vs kullanılmaktadır.

2. Teknik yapısına göre galvo lazer : Galvo lazerler düz masalara oranla çok daha ileri teknoloji ile üretilmiş makinalardır. Lazer aynı projektör gibi  bir noktadan çıkar, Genellikle tavandan çalışma yüzeyine lazer atarak çalışmaktadır. Lazer kaynağından çıkan lazer ışını bir beam expender denilen bir ünitenin içinden ışın istenilen kalınlık yada inceliğe getirilir. Buradan geçen ışık 2 adet x ve y galvo motorlarına direk bağlı aynalar ile yukarıdan çalışma alanına lazerin hızlı bir şekilde hareket etmesi sağlanır. Yani yukarıdan aşağı bir projektör gibi aşağı yansıtır. Ne kadar geniş alan isteniyor ise o kadar yukarıda çalışması gerekmektedir.